Wady stóp i kolan u dzieci wymagają właściwej korekcji. Jednym z elementów terapii są odpowiednio dobrane buty. W jakich schorzeniach wskazane jest noszenie obuwia korekcyjnego przez dziecko?
Buty korekcyjne dla dzieci – kiedy są konieczne?
Dziecięce stopy są podatne na tworzenie się deformacji. Intensywny rozwój układu ruchu w najmłodszych latach sprzyja wadom stóp i kolan, między innymi na skutek zaburzeń pracy mięśni, złej postawy oraz noszenia nieprawidłowego obuwia.
Aby zapobiegać wadom i korygować je, stosowane są wkładki oraz buty korekcyjne dla dzieci, które razem z odpowiednimi ćwiczeniami, rehabilitacją i zabiegami pozwalają na zmniejszenie deformacji i uzyskanie prawidłowego wzorca motorycznego chodu.
Płaskostopie poprzeczne i podłużne
Jedną z najczęściej diagnozowanych wad stóp u dzieci jest płaskostopie, które polega na obniżeniu albo zniesieniu wysklepienia stopy.
Wyróżnia się dwie postaci:
– Płaskostopie poprzeczne – dotyka sklepienia poprzecznego, co prowadzi do poszerzenia stopy.
– Płaskostopie podłużne – dotyka przyśrodkowego łuku stopy, dlatego ma ona kontakt z podłożem na całej swojej długości.
U dzieci płaskostopie diagnozuje się po 5. roku życia, ponieważ wcześniej jest ono naturalne. Dopiero gdy po tym czasie nie dojdzie do właściwego ukształtowania stopy, wprowadza się terapię.
Szpotawość stóp
Stopa końsko-szpotawa jest wadą wrodzoną dającą objawy w postaci nieprawidłowego zagięcia podeszwowego oraz przywodzenia przodostopia.
Leczenie szpotawości stóp u dzieci polega na ich modelowaniu z użyciem gipsu, a następnie na noszeniu obuwia z odwróconym obcasem Thomasa oraz obuwia z szyną odwodzącą.
Koślawość kolan
Objawem koślawości jest nieprawidłowe ułożenie kolan, które stykają się ze sobą, dając kształt litery X albo O.
U dzieci koślawość kolan diagnozuje się od 7. roku życia. Zastosowanie obuwia ortopedycznego pozwala na zredukowanie deformacji. Najczęściej używane są buty z obcasem Thomasa.
Stopa wydrążona
Deformacja ta polega na nadmiernym wysklepieniu stopy, dlatego stanowi ona przeciwieństwo płaskostopia.
Do tej wady najczęściej dochodzi u dzieci w okolicy 10-14. roku życia na skutek intensywnego wzrostu. Właściwe buty w połączeniu z rehabilitacją redukują dolegliwość.
Skrócenia kończyn
Ponadto buty korekcyjne u dzieci stosowane są w przypadku skrócenia kończyn, czyli wtedy, gdy jedna z nich jest krótsza od drugiej. Obuwie z odpowiednimi wkładkami pozwala na redukcję różnicy.
Co wybrać – buty profilaktyczne czy ortopedyczne?
Buty profilaktyczne i ortopedyczne to nie to samo. Czym się różnią?
– Obuwie profilaktyczne – wspomaga prawidłowy rozwój układu ruchu, stosowane w celu zapobiegania wadom stóp i kolan u dzieci.
– Obuwie ortopedyczne – używane wtedy, gdy wada została już zdiagnozowana i wymaga leczenia.
Jak dobrać buty korekcyjne dla dziecka?
Wkładki i buty korekcyjne dla dzieci powinny być dobrane przez specjalistę, na przykład lekarza ortopedę, fizjoterapeutę, dlatego nie należy kupować ich samodzielnie bez wcześniejszej konsultacji.
W celu doboru odpowiednich butów przeprowadza się także komputerowe badania stóp, które pozwalają na ocenę ich ukształtowania.