Ranking płyt indukcyjnych. Jak wybrać najlepszą kuchenkę?

Płyta indukcyjna coraz częściej zastępuje tradycyjną kuchenkę gazową. W sklepach czeka szeroka gama modeli. Jak wybrać dobrą kuchenkę indukcyjną? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Aby codzienne gotowanie było jeszcze przyjemniejsze i wygodniejsze, a przy tym także bezpieczne, warto wybrać odpowiedni rodzaj kuchenki. Obecnie bardzo popularne są płyty indukcyjne, które zaliczane są do kategorii kuchenek elektrycznych.

Płyta indukcyjna działa na zasadzie produkcji pola magnetycznego, które powoduje przemianę energii elektrycznej na cieplną w naczyniu umieszczonym na uruchomionym polu płyty. Pod względem szybkości działania kuchenki indukcyjne są lepsze od tych gazowych oraz elektrycznych kuchenek ceramicznych. Również są łatwe do utrzymania w czystości – gładka płyta jest bardzo prosta w czyszczeniu, ponieważ nie ma żadnych zakamarków, w których może kryć się brud.

Aby korzystać z płyty indukcyjnej, konieczne są odpowiednie garnki dopasowane do tego typu kuchenki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?

Dobra płyta indukcyjna to urządzenie, z którym gotowanie jest czystą przyjemnością. Przed podjęciem swojej decyzji o jej zakupie warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Są to:

– Liczba pól grzejnych na płycie – najczęściej kuchenka wyposażona jest w cztery pola, ale dostępne są także modele z dwoma lub pięcioma polami. Plusem jest możliwość powiększenia pola przy przygotowywaniu posiłków w większych naczyniach – tego typu funkcja określana jest jako łączenie stref gotowania.
– Wymiary płyty grzejnej – są powiązane z liczbą pól, do małych kuchni można zdecydować się na mniejszą płytę grzejną.
– Moc pól grzejnych – wysoka moc powoduje, że płyta znacznie szybciej przygotowuje posiłki, a przy tym zużywa mniej energii elektrycznej, dlatego korzystanie z niej jest wtedy bardziej oszczędne. Mocniejsze płyty mają także funkcję Booster, która pozwala na jeszcze szybsze gotowanie.
– Regulacja grzania pól grzejnych – niektóre modele mają nawet do 17 stopni mocy grzania, natomiast optymalny poziom to około 10.
– Sposób sterowania – zasilaniem poszczególnych pól grzejnych można zarządzać ręcznie za pomocą kilku wariantów sterowania – przez przyciskanie oraz przez przesuwanie.
– Wskaźnik ciepła resztkowego – przekazuje informacje dotyczące stopnia rozgrzania płyty, dlatego zmniejsza ryzyko poparzenia.
– Timer – ten praktyczny dodatek pozwoli na ustawienie czasu gotowania na płycie. Najlepiej, aby timer można było ustawić osobno dla każdego pola.
– Blokada rodzicielska – po jej włączeniu urządzenie nie może być uruchomione przez dziecko, co zapobiega wielu niebezpieczeństwom.
– ReStart, Stop + Go – funkcja pozwala na wyłączenie płyty i potem po jej włączeniu na powrót do poprzednich ustawień.
– Sygnały dźwiękowe – informują o zakończeniu pracy timera, o wystygnięciu płyty.
– Kształt ułatwiający czyszczenie – aby utrzymanie płyty w czystości, powinna mieć ona konstrukcję bez żadnych dodatkowych elementów powodujących zatrzymywanie brudu i trudności w sprzątaniu.
– Wygląd płyty indukcyjnej – producenci oferują płyty indukcyjne w różnych wariantach wzorniczych do wyboru. Są to modele w kolorze czarnym, szarym, ale również płyty białe, beżowe. Można wtedy łatwo dopasować je do aranżacji wnętrza.

Ranking płyt indukcyjnych – przegląd najlepszych modeli

Aby znaleźć dobrą płytę indukcyjną, warto sprawdzić najnowszy ranking płyt indukcyjnych – to zestawienie najlepszych i najpopularniejszych modeli, które może pomóc przy wyborze tego idealnego do swojej kuchni.

Za pomocą rankingów można poznać główne zalety i wady konkretnych modeli płyt, a także sprawdzić opinie na ich temat wystawiane przez użytkowników. Dzięki temu wybranie dobrego modelu jest znacznie łatwiejsze. Rankingi na bieżąco uzupełniane są też o nowe modele.

Wobec tego płyta indukcyjna może być bardzo dobrym artykułem gospodarstwa domowego. To sprzęt, z którym gotowanie wchodzi na całkowicie nowy poziom komfortu, bezpieczeństwa oraz ergonomii. Dobra płyta sprawdzi się w każdej kuchni!

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl