Przetwornik DAC – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Rynek audio na pierwszy rzut oka wydaje się być skomplikowany i stosunkowo tajemniczy. Wyróżnić możemy wiele urządzeń, których działanie nie jest znane przez mało doświadczonych użytkowników. Jednym z nich jest przetwornik DAC, który ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest przetwornik DAC? Dla kogo sprawdzi się to urządzenie? Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest przetwornik DAC?

Przetwornik DAC to urządzenie elektroniczne, którego głównym zadaniem jest zamiana sygnału cyfrowego na sygnał analogowy. Kluczowy w nim jest układ scalony- to właśnie dzięki niemu możliwa jest konwersja sygnału. Płytki te niekiedy posiadają cztery, a nawet i więcej warstw. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na brzmienie urządzenia wpływ mają także tor analogowy i tor cyfrowy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nawet jeśli posiadamy wysokiej jakości przetwornik, ale złą aplikację, wówczas prawdopodobnie zmarnujemy potencjał urządzenia. Projektowanie przetwornika to skomplikowane zadanie, ze względu na to, że spotykają się ze sobą dwa sygnały, ten cyfrowy i analogowy. W konsekwencji od inżyniera wymagana jest ponadprzeciętna wiedza i doświadczenie.

Dla kogo sprawdzi się przetwornik DAC?

Przetwornik DAC to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, aby poprawić brzmienie zestawu audio. Okazuje się, że wysokiej jakości urządzenie w połączeniu z odtwarzaczem może w dużym stopniu podnieść jakość brzmienia. Niektórzy decydują się na zbudowanie systemu na własną rękę. W takich przypadkach przetwornik DAC świetnie sprawdzi się jako główne źródło systemu, o czym warto pamiętać. Podstawą systemów PC Audio także są tytułowe urządzenia z wejściem USB.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przetwornik DAC to jedno z tych urządzeń, którego wybór może okazać się dość problematyczny. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na częstotliwość i rozdzielczość próbkowania plików. Im te wartości są wyższe, tym lepiej dla użytkownika. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najbardziej podstawowe przetworniki mają możliwość jedynie dekodowania sygnału PCM. Decydując się na zakup wysokobudżetowego urządzenia możemy liczyć także na możliwość konwertowania plików DSD. Przed nabyciem sprzętu upewnijmy się, że jest wyposażone w niezbędne złącza. 

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl