Naprawa odkurzaczy – co zrobić, gdy urządzenie ulegnie awarii?

Przyczyną nieprawidłowo działającego odkurzacza może być uszkodzenie przewodu kablowego, zatkanie węża lub ssawki, przegrzanie urządzenia, a nawet awaria silnika. W jaki sposób można naprawić odkurzacz?

Najczęstsze przyczyny niedziałającego odkurzacza

Pierwszym krokiem w procesie naprawy odkurzacza jest znalezienie przyczyny awarii urządzenia. Zdarza się, że za nieprawidłowo funkcjonującym sprzętem stoją najprostsze elementy, czyli worek, pojemnik lub filtry. Innym razem są to poważne uszkodzenia konkretnych części. Przyczyny można podzielić zatem na te, wynikające z zaniedbania lub zanieczyszczenia poszczególnych modułów i na uszkodzenia mechaniczne, w których istotna jest naprawa lub wymiana danej części.

  • Zanieczyszczenie odkurzacza

Standardowe modele odkurzaczy są bardzo wrażliwe na zapchanie worka lub pojemnika, do którego wpada brud. Filtry z kolei mogą mieć wpływ na siłę ssącą, a ich zaniedbanie może prowadzić do zaburzenia systemu filtracji lub awarii silnika. Do przyczyn niedziałającego odkurzacza zalicza się także zatkaną ssawkę, wąż lub rurę. Również zalegające na szczotce zanieczyszczenia mogą obniżyć drożność całego urządzenia. Specjalistyczna naprawa odkurzaczy nie jest w tym przypadku konieczna – wystarczy samodzielnie oczyścić poszczególne elementy sprzętu.

  • Uszkodzenia mechaniczne odkurzacza

Uszkodzony wąż, pęknięta obudowa, awaria silnika, wyeksploatowany akumulator – to tylko nieliczne przyczyny, w przypadku których naprawa odkurzaczy lub ich wymiana na nowy model jest niezbędna. Może to być również uszkodzenie uzwojenia wirnika, zużycie łożysk czy awaria zwijacza przewodu. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne wymagają wymiany poszczególnych części lub podzespołów silnika. 

Naprawa odkurzacza w domu

Najlepszym możliwym sposobem na naprawę odkurzaczy w domu jest dbałość o usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń ze wszystkich podstawowych elementów: ssawki, węża, szczotki oraz filtrów. Czasami zdarza się, że odkurzacz zassał przedmiot, który utknął w konkretny miejscu: np. skarpetkę, długopis, gumową piłeczkę zapychającą węża, różnego rodzaju zabawki i tym podobne. Należy jak najszybciej wyciągnąć zassany element, żeby nie wpłynął on na uszkodzenia mechaniczne innych modułów. 

Oczyszczenie i właściwa eksploatacja odkurzacza nie tylko umożliwi jego skuteczną naprawę, ale również przedłuży żywotność urządzenia. Przy tego typu pracach należy pamiętać, że odkurzacz jest urządzeniem elektrycznym, dlatego przed jego naprawą warto odłączyć go od zasilania.

Profesjonalna naprawa odkurzaczy w serwisie

W sytuacji, gdy domowe sposoby na naprawę odkurzacza nie działają, wówczas należy zgłosić się do fachowca lub serwisu. Specjalista zajmie się właściwym demontażem odkurzacza i wymianą poszczególnych części. Wewnętrzny układ odkurzaczy jest w większości podobny i zawiera: silnik, zwijacz z przewodem, moduł zasilający lub regulator mocy. Fachowcy są w stanie wymienić poszczególne podzespoły lub części, stosując tylko oryginalne i dopasowane do danego modelu elementy. 

Specjalistyczną naprawę odkurzaczy warto oddać w ręce fachowców. Tylko konkretne umiejętności i doświadczenie w tym zakresie pozwoli nie tylko przywrócić funkcjonowanie urządzeniom, ale także doradzić użytkownikom standardy właściwego stosowania sprzętu. Do serwisów można zazwyczaj oddać każdy rodzaj i model odkurzacza: od standardowych odkurzaczy workowych, przez  sprzęty bezworkowe, po nowoczesne odkurzacze automatyczne lub ręczne.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl