Obecnie Internet dla wielu ludzi przestał być tylko miejscem rozrywki. Wiele osób potrzebuje Internetu by móc pracować i rozwijać swoje pasje, w związku z tym coraz częściej kupując nowy komputer chcemy, aby służył nam w każdej sytuacji. Niezależnie od tego czy jesteśmy dziennikarzem, pisarzem, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą opartą na publikacji treści w Internecie, potrzebujemy sprawnego i wydajnego sprzętu.
Gotowy komputer
Bez znaczenia, czy nasze korzystanie z komputera będzie ograniczało się do przeglądania Internetu i pisania artykułów na blogi, czy jako programiści będziemy tworzyć nowe kody w profesjonalnych programach – absolutnie nie warto kupować gotowych komputerów z sieci. Z reguły ich komponenty są bardzo niskiej jakości, wykorzystywane były w minionych generacjach, które obecnie wyparły nowsze i lepsze modele. Często w takich gotowcach możemy spotkać także bardzo stare procesory, które nie spełniają już w obecnych czasach podstawowych wymagań. Zatem jeśli chcemy kupić komputer stacjonarny, który posłuży nam kilka lat i jednocześnie będzie wart swojej ceny, to warto zaufać ekspertom. Najlepiej udać się do doświadczonej osoby zajmującej się składaniem komputerów. Na pewno pomoże nam dobrać odpowiedni sprzęt, dopasowany do naszych potrzeb i jednocześnie złoży nam najlepszy komputer w danym przedziale cenowym.
Pamiętajmy również, że gotowe komputery dostępne od ręki w sprzedaży, nie są w stanie zadowolić wymagających klientów.
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas wyboru komputera stacjonarnego ?
Teoretycznie, każda zapytana osoba odpowiedziałaby – przede wszystkim podzespoły. Owszem, tak. Ale dobre podzespoły to nie wszystko, ponieważ na wydajność komputera stacjonarnego mają wpływ również poszczególne elementy obudowy.
Procesor
Prawdziwe serce komputera. Inaczej mówiąc jest to urządzenie cyfrowe, w którym odbywa się przetwarzanie informacji. Jako że procesor jest najważniejszym urządzeniem w komputerze, to często nazywamy go mikrokomputerem ze względu na jego budowę – jest szczelnie zamknięty w hermetycznej budowie układ scalony. To od niego zależy, jak szybko zostanie zrealizowana poszczególna operacja – w mocniejszych procesorach istnieje możliwość obsługi więcej niż jednej operacji jednocześnie. W samym procesorze najważniejsza jest ilość rdzeni i wątków. Tu podejście jest dość logiczne – im więcej rdzeni i wątków, tym lepiej pracuje procesor. Warto wspomnieć, że procesory montowane w komputerach stacjonarnych różnią się od stosowanych w laptopach. W urządzeniach mobilnych montowane procesory muszą pobierać zdecydowanie mniej energii elektrycznej i jednocześnie generować mniejszą ilość ciepła. Wszystko to za sprawą ograniczeń konstrukcyjnych laptopów.
Pamięć RAM
Procesor przetwarza dane, aby mógł to robić musi mieć do nich szybki dostęp – dane te zapisują się w pamięci RAM. Idąc tym tokiem myślenia dalej – aby procesor mógł wykonywać wiele zadań naraz, czyli przetwarzał dane z możliwie najszybszą prędkością- to pojemność pamięci musi być największa. Niezbędna jest również wysoka częstotliwość taktowania. To ile potrzebujemy pamięci RAM, zależy od tego, do jakich celów będziemy wykorzystywać nasz komputer.
Karta graficzna
Bardzo ważny podzespół zaraz obok procesora i pamięci RAM. Karta graficzna odpowiada przede wszystkim za wyświetlanie obrazu, ale również wspomaga procesor podczas jego pracy. Jeśli chodzi o jej parametry – pamięć i typ. Im nowsza karta, tym lepiej, ponieważ potencjał jednostki będzie wyższy, a o za tym idzie znacznie wyższe będą jej możliwości.
Oczywiście podzespołów i elementów wchodzących w skład komputera stacjonarnego jest o znacznie więcej, dlatego wiele osób nie znających branży komputerowej, samodzielne składanie urządzenia zwyczajnie przeraża. Bardzo ważne jest, aby wszystkie te elementy były ze sobą kompatybilne – w innym wypadku komputer po prostu nie będzie działał. Niestety tu nie wystarczy podstawowa wiedza amatora, zdecydowanie lepiej poradzić się doświadczonej osoby.