W ciągu roku nadarzają się różne okazje do wręczenia prezentu swojemu dziecku – urodziny, imieniny, Dzień Dziecka, Pierwsza Komunia Święta… Ogólna zasada jest taka, że im bardziej jest to okazja uroczysta, tym podarunek powinien być droższy i bardziej okazały. W ostatnich czasach rekordy popularności bije deskorolka elektryczna. Czy deskorolka elektryczna opinie ma pozytywne? Na czym polega jej fenomen i co sądzą o niej osoby posiadające dzieci?
Jak działa deskorolka elektryczna?
Deskorolka elektryczna znana również pod nazwą hoverboard to pojazd z napędem elektrycznym na dwóch kołach połączonych ze sobą podstawą. Czym zatem różni się od tradycyjnej deskorolki?
Longboard nie wymaga odpychania się jedną nogą. Wystarczy ustawić się dwoma stopami na wsporniku, a urządzenie po osiągnięciu kąta nachylenia uruchamia się automatycznie. Gdy dziecko stanie na deskorolce, urządzenie samo „wyłapuje” sposób balansowania ciałem, dzięki czemu prędkość i kierunek są dostosowywane do kierującego pojazdem. Aby deskorolka jechała do przodu, należy pochylić ciało w tym samym kierunku. Aby poruszać się do tyłu, dziecko musi nacisnąć podesty piętami. Co zrobić, żeby skręcić w prawo? Wystarczy nieco mocniej przydepnąć lewą część podstawy. Chcąc skręcić w przeciwną stronę, analogicznie naciska się na prawą stronę deski.
Ekozalety
Wiele rodziców, którzy kupili dziecku deskorolkę elektryczną lub rozważa taki zakup, podkreśla, że w dobie rosnących zanieczyszczeń powietrza, jest to znakomite rozwiązanie. Pojazd nie emituje bowiem szkodliwych substancji. Ma wbudowany akumulator, który po wyczerpaniu się trzeba tylko podładować.
Obdarowując swoje dziecko pojazdem dwuśladowym o napędzie elektrycznym, nie tylko sprawiamy mu wielką radość, ale jednocześnie możemy przekazać mu określone wzorce zachowań, które pośrednio przyczynią się do poprawy jakości środowiska.
Pozytywny wpływ na ciało
W przeciwieństwie do elektrycznej hulajnogi hoverboard wymaga od młodego użytkownika zaangażowania całego ciała. Aby poprawnie kierować maszyną, należy manewrować jego ciężarem. Jakie korzyści niesie to za sobą? Na pewno zwiększa się świadomość ciała, poprawia się koordynacja i równowaga, mięśnie przez cały czas zmuszane są do pracy, a więc się wzmacniają.
Bezpieczeństwo na drodze
Opinie rodziców na temat bezpieczeństwa hoverboarda na drodze są raczej jednoznaczne. Oczywiście można poruszać się nim wyłącznie po chodniku, mimo to wielu rodziców obawia się zbyt dużych osiągów minipojazdu. Na szczęście urządzenie może rozpędzić się maksymalnie do 15 km/h. Nie jest to więc zawrotna prędkość. Jedyne, o czym należy pamiętać i przed czym trzeba przestrzec swoją pociechę to konieczność opanowania techniki jazdy. Jak to zrobić?
Po pierwsze nie uciekać się do szaleństw. Zbyt gwałtowne poruszanie ciałem może doprowadzić do upadku. Dziecko w przypływie emocji oraz entuzjazmu z nowo otrzymanego prezentu może o tym zwyczajnie zapomnieć. Bądźmy więc przy nim podczas pierwszej jazdy próbnej. Na wszelki wypadek wraz z deskorolką możemy dać dziecku kask i ochraniacze. Jak mówi słynne polskie przysłowie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”.
Design oraz inne „bajery”
W przypadku deskorolki elektrycznej dla dziecka najważniejsze są dwie kwestie: brak konieczności używania siły w trakcie jazdy oraz design. Rodzice chwalą sobie szeroki wybór modeli, począwszy od klasycznych, czarnych, a kończąc na wyrazistych i kolorowych.
Okazuje się, że kolorystyka minipojazdu to jeszcze nie wszystko! Wiele deskorolek z akumulatorem ma podświetlane koła oraz podstawę. Dzięki temu dziecko jest dobrze widoczne szczególnie wieczorową porą. Dla rodzica to dodatkowa cecha zwiększająca bezpieczeństwo jazdy, dla dziecka „ekstra funkcja”, którą warto pochwalić się przed kolegami i koleżankami.
Widzimy zatem, że opinie na temat deskorolki elektrycznej są w dużej mierze bardzo przychylne. Jeśli nauczymy dziecka odpowiedniego podejścia do otrzymanego prezentu i pokażemy jak rozsądnie z niego korzystać, będzie mu służył przez długie lata.