Zdecydowana większość nowoczesnych alkomatów wymaga okresowej kalibracji. Regulowanie urządzenia jest niesamowicie istotne, ponieważ dzięki temu może ono poprawnie funkcjonować przez wiele lat i zawsze pokazuje wiarygodne wyniki. Sprawdź, na czym polega kalibracja i jak należy ją przeprowadzić.
Kalibracja — co to jest?
Każdy alkomat jest urządzeniem pomiarowym, dlatego co jakiś czas należy oddać go do przeglądu. Jedną z najważniejszych usług, którą świadczy profesjonalny serwis, jest kalibracja, czyli odpowiednia regulacja sprzętu. Dzięki temu dokładność pomiarowa alkomatu będzie o wiele większa. Sprzęt należy okresowo kontrolować, ponieważ zawarte w nim sensory z upływem czasu mogą ulegać deregulacji. Serwisant, który dokonuje przeglądu alkomatu, decyduje, czy należy przeprowadzić kalibrację. Jeśli tak, urządzenie zostaje poddane testom w warunkach laboratoryjnych. Dzięki podawaniu powietrza o określonej zawartości alkoholu można ustalić, jak mocno wskazania odbiegają od normy i przywrócić odpowiednie ustawienia.
Kiedy należy skalibrować alkomat?
Częstotliwość kalibracji sprzętu może różnić się w zależności od posiadanego rodzaju alkomatu. Warto zapoznać się ze wskazaniami producenta, który powinien określić przybliżoną liczbę precyzyjnych pomiarów. Niektóre z urządzeń można bez obaw wykorzystać przynajmniej 100 razy, a inne zachowają dokładność nawet do 1500 pomiarów — po tym okresie konieczne będzie pozostawienie alkomatu w serwisie. Sprzęt należy kalibrować zawsze wtedy, gdy nie jesteśmy pewni jego wskazań oraz w momencie, gdy badanie osoby niespożywającej alkoholu przekroczy 0,00‰ lub kiedy badany będący pod wpływem alkoholu ujrzy wskazanie 0,00‰. Kalibracja jest konieczna także w sytuacji, gdy na wyświetlaczu pojawi się komenda „CAL”.
Kalibracja alkomatu — jak ją przeprowadzić i czy można zrobić to samodzielnie?
Kalibracja alkomatu jest procesem wymagającym warunków laboratoryjnych. Konieczna jest odpowiednia temperatura, optymalny poziom wilgotności i stałe stężenie alkoholu w podawanym powietrzu. Tryb kalibracji jest uruchamiany przez przeszkolony personel, z kolei technicy odpowiadają za podłączenie sprzętu do urządzeń wzorcowych. Samodzielna kalibracja alkomatu to bardzo trudne zadanie, które zazwyczaj kończy się niepowodzeniem, a do tego może spowodować trwałe uszkodzenia. Regulacja sensora z oprogramowaniem wymaga dostępu do specjalistycznych narzędzi — potrzebny jest stymulator wydechu oraz wzorce alkoholu, co stanowi wydatek rzędu tysięcy złotych. Kalibracja przeprowadzona w profesjonalnym serwisie jest zdecydowanie tańsza i bezpieczniejsza.