Aparat fotograficzny lustrzanka czy cyfrowy?

Aby rozpocząć przygodę z fotografią, potrzebny jest nam odpowiedni aparat cyfrowy. Wiąże się to oczywiście z dużym obciążeniem budżetu domowego, ale przecież ma nam posłużyć przynajmniej kilka lat. W związku z tym nie warto oszczędzać ani pieniędzy, ani czasu na wybór sprzętu dopasowanego do własnych oczekiwań, szczególnie jeśli fotografia to nie tylko nasza pasja, a sposób na zarabianie.

Aparat fotograficzny lustrzanka czy cyfrowy?

Często amatorzy – ludzie początkujący w branży fotograficznej, pytają jakie są różnice pomiędzy lustrzanką, a aparatem cyfrowym. Pytanie dla doświadczonych ludzi zwykle brzmi dość abstrakcyjnie, ponieważ w rzeczywistości lustrzanka to właśnie aparat cyfrowy. Ta niejasność wynika z faktu, iż dla wielu ludzi nieznających branży, aparat cyfrowy oznacza nic innego jak aparat kompaktowy. Taki typ aparatu jest lżejszy i mniejszy niż typowa lustrzanka, ma również zdecydowanie mniej funkcji. Lustrzanka natomiast jest profesjonalnym aparatem fotograficznym, mocno rozbudowanym i ciężkim. Co więcej, lustrzanka jest idealnym aparatem dla zawodowego fotografa. Jej duża obudowa mieści lustro i dopasowaną do niego matrycę, dzięki czemu możemy uzyskać wysokiej jakości zdjęcia. Dobre modele z wyższej półki mają także wymienne obiektywy.

Jakie zadania ma spełniać aparat?

Jeśli naprawdę chcemy kupić aparat cyfrowy, to powinien on być często używany. W przeciwnym razie zupełnie nie ma sensu wydawać pieniędzy na zakup czegoś, co będzie tylko leżeć na półce w pokoju. Jeśli rzadko fotografujemy dosłownie „od święta”, nie chce nam się szukać urzekających kadrów, pięknych miejsc do sesji zdjęciowych, to lepiej odpuścić sobie kupno lustrzanki i pozostać przy aparacie w smartfonie. Jeżeli jednak wiążemy swoją przyszłość z branżą fotograficzną, chcemy się uczyć zawodu, to warto kupić tego typu aparat. Na początek tej podróży można wybrać spośród profesjonalnych modeli ten, który jest przeznaczony dla początkujących. Najlepiej będzie jeśli przed zakupem poradzimy się osoby doświadczonej, ponieważ sami możemy dokonać złego wyboru i jednocześnie zniechęcić się do pracy z tym aparatem.

Nauka pracy z aparatem

Aby być dobrym fotografem należy robić dużo zdjęć – bardzo dużo zdjęć. To najlepszy sposób. Najwięcej nauczymy się podczas niezliczonych prób ujęcia odpowiedniego kadru – trening czyni mistrza.

Początki mogą okazać się trudne. Pierwsze kadry mogą być zupełnie nieudane. Szczególnie jeśli będziemy za dużo kombinować i usilnie będziemy próbowali zawrzeć wszystkie szczegóły na jednym zdjęciu. To spowoduje, że na zdjęciu utworzy się chaos, który je całkowicie zaburzy. Równie ważne jest światło. W zależności od tego w jaki światło pada na fotografowane miejsce oraz w jakim kolorze, może zniszczyć całkiem niezłe ujęcie – zdjęcie okaże się prześwietlone, albo niedoświetlone.
Natomiast fotografując krajobrazy, należy wybrać odpowiedni czas w ciągu dnia. Takie zdjęcia najlepiej prezentują się wykonane późnym popołudniem, wtedy gdy słońce jest niżej i świeci nieco słabiej. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać podczas zachodu lub wschodu słońca. Sprawa ma się nieco inaczej, gdy robimy zdjęcia w studiu. Tu musimy poświęcić zdecydowanie więcej czasu na ustawienie sztucznego światła, choć efekty mogą być równie zadowalające.

Gdy już nabierzemy nieco wprawy w robieniu zdjęć, możemy pójść o krok dalej i zacząć wykorzystywać wszystkie magiczne funkcje lustrzanki. Na przykład, jeśli do tej pory mieliśmy problemy z nieostrymi zdjęciami zastanówmy się czy mamy odpowiednio ustawioną przysłonę. Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest fotografowanie z lekko domkniętą przysłoną o minimum 1 działkę w stosunku do pełnego otworu przysłony. Czasem domknięcie przysłony nadal nie pomaga. Zatem przyczyna nieostrych zdjęć może znajdować się w innym miejscu – możliwe że mamy zbyt długi czas ekspozycji. Jest to częsty błąd fotografa, który szybko można naprawić zwiększając ISO. Jeśli i to nie pomaga, to niestety może się okazać, że jest to wada systemu AF pochodząca z aparatu lub obiektywu. W tym przypadku może nam pomóc już tylko serwis.

Jak zostać dobrym fotografem?

Przede wszystkim nie można się zrażać porażkami i zadowalać półproduktami. Wielokrotnie trzeba będzie poświęcić kilka dni lub tygodni, by uzyskać ten jeden idealny kadr, który drugi raz już może się nie powtórzyć. Cierpliwość i pasja to cechy najlepszych fotografów.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl