Gry są świetną rozrywką zarówno dla osób młodszych, jak i dorosłych. Spędzanie wolnego czasu w ten sposób jest bardzo popularne w naszym kraju i dlatego każdy chce mieć jak najlepszą maszynę użytkową do korzystania z tych platform.
Wybór procesora
Komputery gamingowe powinny mieć przynajmniej czterordzeniowy procesor oraz bardzo wydajną kartę graficzną GeForce GTX/RTX lub Radeon RX. Warto również zwrócić uwagę na pamięć karty graficznej, która nie powinna być mniejsza niż 4GB. Przy mniejszej pamięci tekstury mogą się zdecydowanie bardziej rozjeżdżać, a mapy mogą stracić najważniejsze elementy. Jednym z najważniejszych parametrów jest pamięć RAM, która dobrze jakby wynosiła minimalnie 8 GB. Jeżeli pamięć jest mniejsza to niestety gra może się zacinać. Innym skutkiem zbyt małej pamięci są spowolnienia, które mają bezpośrednie przełożenie na grę oraz przyjemność korzystania z komputera. W obecnych czasach podstawą jest szybki dysk SSD, który sprawia, że cały system działa znacznie wydajniej. Komputer uruchamia się szybciej, a aplikacje działają bez żadnych zakłóceń. Jednocześnie kopiowanie danych oraz uruchamianie programów również zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu gry są również szybciej wczytywane.
Znaczenie wentylatora
Warto również zadbać o wentylator, ponieważ przy bardzo wymagających grach komputer może się trochę przegrzewać. Jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza u osób, które chcą dodatkowo podkręcić kartę graficzną lub procesor. Takie zabiegi wpływają bezpośrednio na poziom temperatury poszczególnych podzespołów i może być przyczyną przegrzania zestawu komputerowego. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać i wyposażyć komputer w wentylator póki jest na to czas. Z reguły zestawy komputerowe nie posiadają wentylatora i niezbędny jest jego zakup osobno. Ceny wentylatorów zaczynają się od stu do kilkuset złotych, jednak jest to wydatek, który zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo oraz zabezpieczy sprzęt za kilka tysięcy złotych. Przy zakupie komputera gamingowego warto również zwrócić uwagę na FPS. Jest to skrót od Frames Per Second i określa on dokładną liczbę klatek, które pojawią się w ciągu sekundy.
Parametr FPS
Wszędzie gdzie mamy styczność z ruchem na ekranie komputera pojawia się ten parametr, dlatego jest on niesamowicie istotny. Niedobrze, jeżeli wartość FPS wynosi mniej niż 15, ponieważ w takiej sytuacji nie ma możliwości płynnej rozgrywki. Animacje zaczynają się przycinać i wyświetlana gra nie działa poprawnie. Żeby wszystko działało płynnie potrzeba aż 60 FPS, ale wielu graczy stwierdza, że 30 FPS jest także wystarczające. Dużo zależy od osobistych preferencji oraz przeznaczenia. Faktem jest, że najlepiej komputer gamingowy składać samemu, ponieważ w ten sposób można dobrać najlepsze dostępne na rynku podzespoły i złożyć je w całość. Koszty będą znacznie mniejsze niż w przypadku zakupu pełnego gotowego zestawu komputerowego. Warto jednak pamiętać, że potrzebne jest do tego doświadczenie oraz minimalne zdolności manualne. Jeżeli nigdy tego nie robiliśmy to warto to zadanie powierzyć zaufanej osobie, które za drobną opłatą wykona montaż komputera. Największe znaczenie dla graczy ma karta graficzna.
Karty graficzne
Obecnie na rynku dostępne są takie karty jak GeForce GTX 1650 Super oraz Radeon RX 5500 XT. Są to modele, które zapewniają bardzo dobrą jakość, a także mają dużą wydajność i poradzą sobie z najbardziej wymagającymi grami. Warta uwagi jest również karta Radeon RX 5600 XT, która jest jednak nieca słabsza od wyżej wymienionych modeli. Kolejnym aspektem, który odgrywa duże znaczenie w grach jest procesor. Najlepiej wyposażyć się w Intel Core I9 9900 K, jednak jego cena wynosi aż 2400 złotych, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Jego alternatywą może być Intel Core i9 9900 KS, który jest jeszcze droższy od poprzednika o 200 złotych. Taki sprzęt pozwoli jednak cieszyć się rozgrywką przez kilka dobrych lat. Intel od wielu lat zajmuje najwyższe pozycje na rynku i jest najpopularniejszym modelem wśród graczy. Warto także zadbać o to, żeby monitor miał wystarczającą rozdzielczość.