Większość z nas ma w swoim domu żelazko, ale ubrania można prasować także z użyciem stacji parowych. Czym różnią się żelazko i stacja parowa? Na co warto się zdecydować?
Prasowanie nie musi być czasochłonne i męczące. Jeżeli chcesz zdecydować się na kupno dobrego urządzenia do prasowania, weź pod uwagę nie tylko żelazko, ale także stację parową, czyli generator pary. Gdy nie wiesz, co wybrać – żelazko czy stacja parowa – sprawdź nasz poradnik.
Żelazko a generator pary – czym się różnią?
Żelazko to jeden z podstawowych sprzętów AGD, który stosowany jest do prasowania ubrań oraz innego rodzaju tekstyliów. Nowoczesne żelazka nie tylko wyposażone są w rozgrzewaną stopę, ale również mają dodatkowe funkcje – spryskiwanie wodą oraz generowanie pary w wariancie stałym oraz jako wyrzut pary.
Generator pary, inaczej stacja parowa to urządzenie, które składa się z dwóch osobnych elementów połączonych przewodem – z żelazka oraz z urządzenia generującego parę. Wówczas żelazko nie ma pojemnika na wodę, ponieważ jest ona wlewana bezpośrednio do generatora pary umieszczanego obok deski do prasowania.
Zarówno żelazko, jak i generator pary to urządzenia, z którymi można skutecznie prasować ubrania – różnią się jednak od siebie swoją efektywnością, komfortem użytkowania oraz ceną. Zatem, co warto kupić – żelazko czy stacja parowa?
Kiedy warto kupić żelazko?
Żelazko to najczęściej kupowany sprzęt do prasowania ubrań. Sprawdza się najlepiej wtedy, gdy prasuje się od czasu do czasu, a także poszukuje się urządzenia, które ma przystępną cenę.
Za efektywność pracy żelazka odpowiada przede wszystkim jego ciężar w połączeniu z funkcją parowania oraz spryskiwania materiałów wodą. Wybrane urządzenia pozwalają także na prasowanie w pionie – wyrzut pary może posłużyć do rozprostowania zagnieceń na zasłonach, firankach, garniturze.
Aby żelazko mogło spełnić swoją funkcję, warto zdecydować się na model, w którym para generowana jest w ilości od 40 do nawet 250 gramów na minutę w zależności od funkcji. Im więcej pary, tym prasowanie jest bardziej efektywne.
Na zakup żelazka warto zdecydować się wtedy, gdy:
– ubrania prasujemy dość rzadko, na przykład raz tygodniowo
– ważna jest przystępna cena zakupu urządzenia
– prasuje się przede wszystkim ubrania bawełniane
– sprzęt ma pracować cicho
– AGD ma mieć małe wymiary, aby łatwo schować je do szafy
Kiedy warto kupić generator pary?
Z kolei generator pary to sprzęt, który ma podwójną konstrukcję, nazywaną także systemową. Dzięki temu, że urządzenie odpowiedzialne za produkcję pary jest osobne, można uzyskać jej znacznie większą ilość, która potrzebna jest przy prasowaniu wielu tekstyliów.
Generator pary po wlaniu do niego wody podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury (można ją ustawić), a następnie poprzez przewód doprowadza parę do żelazka. To powoduje, że wyrzut pary jest znacznie silniejszy niż w zwykłym żelazku. Przekłada się to na szybsze i skuteczniejsze prasowanie nawet grubszych, warstwowych tkanin. Nie trzeba też regularnie dolewać wody, ponieważ pojemność stacji jest większa niż pojemnika w zwykłych żelazkach parowych.
Zewnętrzna stacja parowa jest wygodniejsza – żelazko jest wtedy o wiele lżejsze, dlatego łatwiej się nim manewruje. Bez problemu można korzystać z niego nie tylko do prasowania w poziomie, ale także w pionie.
Na zakup generatora warto zdecydować się wtedy, gdy:
– prasujemy za jednym zamachem duże ilości tkanin i robimy to parę razy w tygodniu
– wśród prasowanych tekstyliów znajdują się tkaniny grubsze, wymagające, na przykład garnitury, koszule, delikatne tkaniny
– chcemy oszczędzić czas na prasowaniu ubrań
– żelazko jest zbyt ciężkie i poszukujemy czegoś wygodniejszego
Żelazko czy stacja parowa – co warto wybrać?
Zatem żelazko to uniwersalny wybór – sprawdzi się zawsze wtedy, gdy chcemy wyprasować ubrania lub inne tkaniny. Jeżeli jednak zależy nam na znacznie większej efektywności i szybkości prasowania, także tych tkanin, które uznawane są za trudne w utrzymaniu, warto pomyśleć o zakupie żelazka wyposażonego w zewnętrzny generator pary, czyli w stację parową.