Telewizory OLED istnieją na rynku już od ładnych paru lat, ale mimo to – wciąż istnieje szeroka rzesza osób, które nie maja pojęcia, jak działają tego typu urządzenia. Od czego pochodzi skrót OLED, czym charakteryzuje się taki telewizor i ile trzeba za niego zapłacić?
Telewizor OLED – definicja
Nazwa pochodzi od anglojęzycznego skrótu, Organic Light Emitting Diode, który oznacza organiczną diodę elektrostymulacyjną, a w tym przypadku – ekran telewizyjny stworzony na bazie właśnie takich diod. Cały ekran jest stworzony z niezwykle cienkich warstw organicznych materiałów. Te, pod wpływem dostarczanego do urządzenia prądu, świecą się i sprawiają, że filmy, programy oraz seriale są po prostu widoczne na ekranie. Jako że światło niezbędne do stworzenia obrazu jest wytwarzane przez sam telewizor – bywa on nazywany samoemisyjnym. Telewizory tego typu oferują świetne nasycenie bieli oraz czerni, a także doskonały kontrast. Może to być szczególnie przydatne w przypadku oglądania ciemnych filmów oraz seriali – na przykład takich, w których część akcji odbywa się w porze nocnej. Dodatkową zaletą telewizorów OLED jest dużo płynniejszy obraz, co przekłada się na dużo lepsze odtwarzanie filmu. Dzięki tego typu urządzeniom możliwe jest uzyskanie prawdziwie kinowej jakości obrazu w domowym zaciszu. Choćby z tego względu, a także z uwagi na stale spadające ceny telewizorów OLED (w końcu nie są one już zupełną nowością na rynku) – stają się one coraz popularniejszym wśród Polaków rozwiązaniem. W połączeniu z dobrej jakości głośnikami, telewizory OLED mogą zapewnić niezapomniane wrażenia kinowe bez konieczności wychodzenia z domu. Niestety, formuła technologii nie pozwala na tworzenie niedużych telewizorów, co sprawia, że OLED nie będzie najlepszym wyborem do niewielkich pomieszczeń, w których brak jest miejsca na ustawienie dużego urządzenia. Najmniejszy możliwy ekran to około 40 cali, jednak średnia w przypadku telewizorów OLED wynosi aż 65 cali – zatem są to znaczących rozmiarów urządzenia. Dodatkowo, w przypadku bardzo intensywnego użytkowania może zdarzyć się przepalenie ekranu, które skutkuje nakładaniem się na siebie dwóch obrazów: obecnego i poprzedniego.
OLED a LCD – różnice
Ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) działają w oparciu o zewnętrzne źródło światła (zatem są urządzeniem tak zwanym transmisyjnym), pochodzące z podświetlenia. Jest to najbardziej podstawowa różnica między telewizorem LCD a OLED, którą zresztą widać gołym okiem w jakości obrazu oferowanego przez obydwa te rodzaje urządzeń. Podczas gdy obrazy wyświetlane na ekranach LCD wydają się być lekko przytłumione i zmatowiałe, OLED oferuje wysokie nasycenie barw i świetny poziom jasności ekranu oraz pojawiających się na nim obrazów.
OLED a QLED
Choć nazwa tego rodzaju wyświetlacza telewizyjnego, jakim jest QLED, nierozerwalnie kojarzy się z OLEDEM, w rzeczywistości jego budowa (oraz sposób działania) są znacznie bliższe ekranom ciekłokrystalicznym. „Q” pochodzi od określenia „Quantum Dot”, czyli kropek kwantowych. Są to specjalne nanokryształy, umiejscawiane pomiędzy filtrami kolorów a elementami podświetlającymi telewizorów. Mają one na celu poprawę stopnia nasycenia ekranu i tym samym – poprawę jakości obrazu. Mówiąc najkrócej, telewizory QLED to LCD w nieco lepszym wydaniu. Ten typ telewizorów może sprawdzić się nieco lepiej w przypadku oglądania filmów czy seriali w pomieszczeniach z dużym dostępem do naturalnego światła i brakiem możliwości zasłonięcia go.
Co wybrać?
Jak widać – każdy z wyżej wskazanych typów telewizorów ma swoje wady i zalety. Choć, oczywiście, modele wyposażone w ekrany OLED są jednym z najnowocześniejszych wyborów na rynku, niestety nie są odpowiednie do każdego pomieszczenia. W wielu przypadkach będą po prostu zbyt duże – co doprowadzi do dyskomfortu podczas oglądania lub najzwyczajniej w świecie nie będzie na niego dość miejsca w domu. Jeśli natomiast pokój, w którym chcemy ustawić telewizor, jest naprawdę mocno oświetlony przez słońce – lepszym wyborem może okazać się urządzenie typu QLED, które radzi sobie znacznie lepiej w tego typu warunkach i zapewnia lepszą jakość obrazu.